Azja – Asia – アジア – Châu Á – เอเชีย.

     Azja to wyjątkowy kontynent, tak różny od Europy, którą znamy. Odmienne tradycje, religia, styl życia, jedzenie czy sposób myślenia. To dlatego tak inspiruje i przyciąga. W piątek, 27.10, uczniowie Zespołu Szkół – Liceum oraz 3 klasy Gimnazjum – mieli okazję zgłębić widzę na temat tego kontynentu podczas wykładu „Poznaj Azję”. W tę krótką podróż po krajach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej zabrała nas Barbara Szacoń-Wójcik - lektorka języka japońskiego, wietnamskiego i tajskiego, tłumacz, absolwentka Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Puchaczowie, pasjonatka podróży i Azji.

Zwiedziliśmy z nią Japonię, Wietnam i Tajlandię, trzy bliskiej jej sercu kraje, a to ze względu na ukończone studia. Jak sama mówi Azja wydaje się odległa i nieosiągalna, zwłaszcza gdy ma się naście lat, ale tak naprawdę podróż w te rejony jest możliwa i na pewno inspirująca. Poleca ją wszystkim, nie tylko pasjonatom Azji.

Japonia, którą poznaliśmy na samym początku, to kraj rozwinięty, nowoczesny, kolorowy i niezwykle poukładany. Porządek na ulicach, nigdy niespóźniające się pociągi i uprzejmi Japończycy. Tutaj wszystko jest poukładane i dobrze zorganizowane, chociaż nie bez skazy, bo starzejące się społeczeństwo ma inne potrzeby niż to sprzed kilkunastu lat i to rodzi pewne problemy. Klimat Japonii jest zróżnicowany - gdy na południu świeci piękne słońce i można leżeć na plaży, na północy pada śnieg.

Następnie pojechaliśmy do Wietnamu, jakże różnego od Japonii. Tutaj trudno mówić o poukładanych drogach, bo wszyscy jeżdżą tak jak mają na to ochotę, więc na ulicach trzeba bardzo uważać. Rekompensuje to przepyszna i tania kuchnia. Obiad można zjeść tutaj za 4-6 zł, a same dania są przepiękne. Wietnam, podobnie jak Japonia, ma bardzo zróżnicowany klimat, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Naszą uwagę przykuła przede wszystkim piękna zatoka Ha Long – kto nie chciałby wypoczywać na tych plażach?

W Tajlandii podziwialiśmy piękne słonie i wyjątkowe świątynie. Ilość rzeźb Buddy w złotym kolorze robi wrażenie, podobnie miłość poddanych do ich władcy, który zmarł w ubiegłym roku. Piękne plaże, wyjątkowe budowle i różne atrakcje zdecydowanie zachęciły nas do podróży w ten rejon świata. Nie dziwi fakt, że Tajlandia jest tak popularna wśród polskich turystów.

Ponieważ Pani Barbara jest lektorem, przedstawiała nam też języki, których uczy, a na koniec obdarowała zakładkami z japońskimi napisami i słodkimi krówkami z napisami po japońsku, wietnamsku i tajsku.

Fotorelacja z wydarzenia – zdjęcia wykonał Dariusz Wójcik.

                                                                                                                                Tekst: I.S.

Opublikowano: 04 listopada 2017 06:09

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 618

Wszelkie prawa zastrzeżone © Liceum Ogólnokształcące w Puchaczowie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony